Komunitní sdílení energie umožňuje obcím efektivně využívat lokálně vyrobenou elektřinu z fotovoltaiky. Díky novele energetického zákona Lex OZE II mohou od roku 2024 sdílet elektřinu mezi více odběrnými místy a spotřebovávat elektrickou energii tam, kde je zrovna potřeba. Tento model snižuje náklady na elektřinu, zvyšuje energetickou soběstačnost a podporuje udržitelnost.
Vyrobenou energii lze sdílet s jakýmkoliv odběrným místem, například s městským úřadem nebo obecními bytovými domy. Pro instalaci fotovoltaiky na střechy bytových domů mohou obce využít aktuální dotace z programu NZÚ, které pokryjí až 70 % nákladů. Tento program tak umožňuje obcím nejen snížit energetické výdaje, ale také zvýšit využití obnovitelných zdrojů v bytovém fondu.
Obecní fotovoltaika nemusí znamenat realizaci pouze na veřejné budovy, jako jsou úřady nebo školy, ale může být instalována i na bytových domech, které jsou (i nejsou) ve vlastnictví obce. Tímto způsobem se rozšiřuje komunita, ve které se efektivně sdílí energie. Díky propojení více objektů v rámci komunity se minimalizuje plýtvání energií, protože vyrobená energie se vždy spotřebuje, buď v rámci jednoho objektu, nebo ji okamžitě využije jiný objekt ve společenství. Tím se zajistí, že žádná energie "neunikne" a vše se využije na maximální úrovni.
Pro přihlášení vyplňte tento formulář. Odkaz na webinář vám zašleme 24 hodin před zahájením.
Máte k webináři dotazy? Kontaktujte nás!
Odpovídat bude specialista na veřejné zakázky a technik obecních projektů
Po hlavní části webináře bude prostor pro Vaše dotazy a individuální konzultace