Cenová nabídka zdarma

Sdílení elektřiny se sousedem

Už od srpna 2024 je možné sdílení elektřiny z fotovoltaiky dalším domácnostem, ať už je to v rámci obce, firmy či rodiny a přátel. Nejjednodušší forma komunitního sdílení elektřiny je tzv. aktivní zákazník, který může sdílet energii s dalšími 10 odběrnými místy tam, kde je zrovna energie potřeba. Zapojit se mohou i ti, kteří fotovoltaiku nemají.

Jak funguje sdílení elektřiny?

Staňte se "aktivním zákazníkem"

Aktivní zákazník je osoba, na kterou je psáno odběrné místo (odebírá energii) či výrobna (energii sdílí s ostatními) a je zaregistrován v EDC. Zaregistrovat se jako aktivní zákazník může jakýkoliv subjekt, ať už je to majitel rodinného domu, firma nebo obec.

Kam a s kým mohu elektřinu sdílet? 

Registrovaný aktivní zákazník může sdílet či odebírat energii s dalšími až 10 odběrnými místy. Sdílení energie mezi aktivními zákazníky není nijak omezeno, a tak můžete energii sdílet či odebírat klidně z druhého konce republiky. 

Musím mít pro sdílení energie FVE?

Abyste mohli čerpat energii od ostatních aktivních zákazníků, není fotovoltaiky potřeba. Skupina sdílení musí vždy obsahovat výrobní i spotřební odběrná místa. Jediné omezení je v počtu výroben, a to maximálně 5 výroben pro jedno odběrné místo. To znamená, že vám může posílat elektřinu maximálně 5 různých aktivních zákazníků s fotovoltaikou. 

Jak to funguje v praxi?

Sdílení elektřiny je možné mezi domácnostmi, firmami i obcemi. Pojďme si ukázat, jak to může vypadat v praxi:

Rodinný dům s fotovoltaikou

Pan Novák vlastní fotovoltaiku o výkonu 10 kWp. Energie, kterou mu FVE vyrobí, mu bohatě pokryje přímou spotřebu domu i plné nabití baterií. Přebytečnou energii už ale nemá kde využít. Díky sdílení může energii nasdílet rodičům, kteří žijí na druhém konci Česka a zároveň i sousedům od vedle, kteří fotovoltaiku nemají. Každá domácnost se zaregistruje u EDC a společně si určí alokační klíč a případně také cenu elektřiny.

Firma s 6 pobočkami 

Díky výhodným dotačním titulům se firma rozhodla snížit své výdaje za energie a pořídila si fotovoltaiku na pobočku v Chebu a v Praze. Protože mají tyto dvě pobočky velké přetoky energie, může energii sdílet pro své další 4 pobočky v Ostravě, Brně, Pardubicích a Českých Budějovicích. Ve skupině sdílení má tedy 4 odběrná místa a 2 výrobny. Dohromady si všech 6 poboček může sdílet energii tam, kde je zrovna potřeba. Díky tomu má investice o to rychlejší návratnost, protože se energie maximálně zužitkuje. 

5 veřejných budov v obci

Město Luby se rozhodlo pro snížení energetických nákladů a investovali do fotovoltaiky na celkem 5 obecních budov - dvě budovy školy, školka, městský úřad a sportovní hala. Kromě haly, která energii spotřebovává ihned, se energie každé budovy ukládá do baterií. Vzhledem k odlišnému dennímu režimu každé budovy je výhodné posílat si vzájemně energii tam, kde je zrovna nejvíc potřeba. 

Pokud tedy například sportovní hala funguje až do večerních hodin, může si energii odebrat z baterií školky, která navečer nemá žádnou velkou spotřebu. 

Podívejte se, jak tato realizace vypadá podrobněji >>

Jak můžu začít sdílet energii?

  • Aktivním zákazníkem se stáváte po registraci u EDC = elektroenergetické datové centrum, aktivní od 1.8.2024.
  • Nejzásadnější ovšem je domluvit se, s kým chcete elektřinu sdílet a za jakých podmínek.
  • Aktivní zákazníci si ve své sdílené skupině stanoví tzv. alokační klíč, který určí podíl odebírání energie každého člena. Pokud nebude alokační klíč vyhovovat, lze ho kdykoliv po předchozí domluvě změnit.
  • Pro správné a funkční sdílení je také potřeba průběhového elektroměru, který má váš distributor povinnost vyměnit do 3 měsíců zdarma. 

Jsme hrdým členem

Květa Strousková
Dotazy zákazníků
(po - pá: 9:00 - 17:00)
Další kontakty