Cenová nabídka zdarma

Tepelné čerpadlo do bytového domu:

Co si musíte pohlídat

Vytápění bytového domu tepelným čerpadlem není žádná novinka. I přesto, že dohoda všech obyvatel domu může být někdy složitá, náklady na vytápění po výměně za tepelná čerpadla jsou více než přívětivé. Nejprve ale musíte zjistit, kde by se mohl skrývat nějaký zádrhel. Pojďme si to ukázat krok za krokem.

V první řadě byste si měli položit otázku, jestli má přechod na nový zdroj vytápění ve vašem domě opravdu smysl. Zde se hodí vědět, proč je vlastně tepelné čerpadlo v bytovém domě tak výhodné:

 1. Už jen komfort. Tepelné čerpadlo topí vždy, když je potřeba.
 2. Vyúčtování máte k dispozici přesně a přehledně. Odečty probíhají online.
 3. Vysoká nezávislost. Kromě jedné kontroly za rok nemáte s vytápěním žádnou starost. 
 4. Celá řada servisních úkonů a kontrol se provádí na dálku. Až na jedinou prohlídku tak nemusíte řešit zpřístupnění.

Jelikož jste začali číst tento článek, dost možná už máte o nákupu tepelného čerpadla jasno. V takovém případě ale musíte vědět, na co si dát pozor. Ať už jde o technickou připravenost domu, nebo finanční situaci.

Peníze až na prvním místě

Bez peněz to bohužel nepůjde. Je zapotřebí znát finanční situaci a vědět, zda si řešení vůbec můžete dovolit. V tomto kroku tedy potřebujete zjistit návratnost investice. Berte však v potaz to, že kalkulujete v širších obrysech – v prvotní fázi se totiž cena technologie uvádí spíše v hrubém odhadu. 

Pokud se ale návratnost pohybuje kolem přijatelné hranice, například 8 let, můžete jít s radostí do toho.

Ale ne tak rychle…

Jak je na tom váš současný zdroj vytápění?

Abychom vám dokázali dodat řešení na míru, musíme znát vaši konkrétní situaci. Následuje tedy prohlídka stávající technologie. Stačí vám vytápění, nebo potřebujte zároveň ohřívat užitkovou vodu? Tím začínáme při takové prohlídce my. Musíme znát počet lidí v domě, abychom nainstalovali dostatečně velkou zásobárnu pro případy, kdy dochází k hromadnému odběru vody.

Pak přichází na řadu další klíčové aspekty:

 • Je stávající otopná soustava vhodná pro vytápění tepelným čerpadlem?
  V tomto případě potřebujete otopnou soustavu s nízkým teplotním spádem, tedy 45/55 °C. 
 • Máte v domě dostatečný elektrický přívod pro napájení kotelny?
  Pokud ne, bude třeba jednat s distributorem o posílení. Další možností je zcela nový elektrický přívod do domu. Zde ale počítejte s tím, že se celý proces může pěkně natáhnout. Stejně jako celkové náklady.
 • Dojde k odpojení kotelny od centrálního vytápění?
  Je třeba si uvědomit, že zde vám nárok na dotaci zaniká. Zároveň to často bývá běh na dlouhou trať, což by vás od pořízení čerpadla nakonec mohlo odradit. 
 • Budete s otopnou soustavou měnit také  radiátory, ventily, měřiče tepla či termohlavice?
  Když už se pouštíte do rekonstrukce kotelny, určitě zvažte také obměnu topné soustavy. Zejména v situaci, kdy se nachází na hranici životnosti. Samotná výměna stávajících ventilů za termohlavice je velkou úsporou. Nedochází totiž k přetápění a zároveň můžete jednoduše regulovat teplotu v každé místnosti. Myslete na to, že nové měřiče tepla jsou přesnější a umožňují například i online odečet spotřeby.
 • Bude čerpadlo jediným zdrojem, nebo půjde o kombinaci s kotlem?
  V případě plynového kotle, který bude sloužit jako záložní zdroj, se musí vyřešit odvod spalin. 

Jde vskutku o detailní prohlídku, bez které se ale neobejdete. Jelikož se jedná o zásadní rozhodnutí, musí být jasno opravdu ve všem.

 

Největší překážkou může být hluk

Někdo by možná ani nečekal, že právě hluk může být rozhodujícím faktorem, proč si tepelné čerpadlo nepořídíte. U bytových domů je umístění naprosto stěžejní. Přece jenom je určitý rozdíl, jestli se čerpadlo nachází na střeše, nebo někde vedle domu. Na základě hlukové studie pak získáte souhlas, nebo vám celou instalaci naopak zamítnou. 

V případě, že nesplníte hlukové normy, instalace tepelného čerpadla není možná. 

U menších objektů se ale s hlukem vypořádat můžete. A to instalací vnitřních tepelných čerpadel, kterým se říká kompakty. U takové technologie vzduch proudí kanály přímo do technické místnosti. Otvory na objektu jsou pak kryté mřížkou. Jen nezapomínejte na fakt, že tímto způsobem lze vyřešit hluk pouze u objektů do tepelné ztráty cca 20 kW. 

Cizím osobám vstup zakázán

Návštěva by měla přijít pouze k vám do bytu. Pokud tepelné čerpadlo umístíte na pozemek u objektu, bez zabezpečení proti vstupu cizích osob do prostoru tepelných čerpadel to nepůjde.

Splňujete úplně všechno?

Jestliže jste si na výše uvedené otázky odpověděli kladně, konečně přišel čas začít pracovat na projektu. Od stavebního povolení přes podání žádosti o dotaci až třeba po hasiče. Zní to komplikovaně? Uklidnit by vás mělo to, že po celou dobu v tom budeme s vámi. A díky velkému počtu realizací a mnohaletým zkušenostem z oboru opravdu víme, jak na to. 

Těšíme se na spolupráci!
vaše ENADO