Cenová nabídka zdarma

Jak přesvědčit sousedy v bytovém domě, že jsou fotovoltaika či tepelné čerpadlo to pravé?

Pořízení alternativních zdrojů energie do bytového domu je oproti rodinnému pořádný oříšek. Členské schůze nabízejí mnohdy atmosféru, která by se dala krájet, a prosadit nákup fotovoltaiky nebo čerpadla hraničí s nadlidským úkolem. Mějte po ruce neprůstřelné argumenty, které vaše sousedy přesvědčí.

 

V Enadu je pro nás důležité, aby vám alternativní zdroje přinášely jenom užitek. Nikdy bychom nedoporučili instalaci v místě, kde to nedává smysl. U bytových domů však od září 2023 platí nová dotace, která atraktivitu FVE a TČ ještě zvyšuje. 

Celý proces vyjednávání mezi sousedy často ztroskotá na neznalosti předkladatele návrhu. Dnes vám proto ukážeme, proč v bytovém domě o těchto technologiích vůbec uvažovat. Abyste to pak na členské schůzi mohli ukázat sousedům vy.

Jaké jsou výhody TČ a FVE v bytovém domě?

Ty nejzásadnější argumenty hned na začátek. Ceny v posledních letech dovedly asi každého alespoň k zamyšlení, zda by se nedaly energie získávat lepším způsobem. A také využívat. Několik sezón nazpět bylo tepelné čerpadlo pro mnoho lidí velkou neznámou, dnes může být předmětem hospodských debat. Až se třeba někdy do podobných rozhovorů dostanete vy sami, můžete využít následující argumenty:

  1. Díky alternativním zdrojům budou sousedé platit za společné prostory mnohem méně.
  2. Snížení spotřeby všech bytů.
  3. Kratší doba návratnosti oproti rodinným domům – cca 3 až 5 let.
  4. Soběstačnost domu.
  5. Zvýšení hodnoty nemovitosti.

Zní to báječně, viďte? A co teprve v případě staveb, kde můžete kombinovat rovnou obě zařízeníprohlédněte si naši případovou studii. Zároveň je však potřeba myslet na to, že některé technologie nejsou pro určité bytové domy vhodné. 

Ne všude se instalace vyplatí

Ne každý dům je na to stavěný. Přestože většina bytovek umožňuje instalovat jak tepelné čerpadlo, tak fotovoltaiku, pár výjimek existuje. Prim hrají faktory technického rázu – pokud má totiž dům například malou plochu střechy pro umístění panelů, realizaci budete muset dát sbohem.

Máte-li ale možnost využít jinou plochu než střechu bytového domu, lze panely položit tam. Můžete tak mít panely například na přístřešku garáží či technické budovy. O umístění panelů se lze dohodnout i se sousedním majitelem.

Tepelné čerpadlo pro rodinné domy

Tepelné čerpadlo vs. Centrální zásobování teplem

Oproti fotovoltaice je jeho pořízení do domu méně časté. A to z prostého důvodu – bytové domy mají víceleté smlouvy s teplárnami, kvůli kterým je odpojení od Centrálního zásobování teplem o něco složitější. I proto se může stát, že družstvo od poptávky na TČ odstoupí a pustí se raději do fotovoltaických panelů.

Kdy dává tepelné čerpadlo v bytovém domě smysl:

 • V případě, že máte vše domluvené s teplárnou.
 • Pokud stále vytápíte tzv. postaru – tuhými palivy, případně plynem.

Máte stále platnou smlouvu s teplárnou, ale přesto chcete instalovat čerpadlo? Ani to není problém. Centrální zásobování vám může sloužit jako záložní zdroj, nicméně v hlavní roli bude právě tepelné čerpadlo. Teplárna však musí s touto variantou souhlasit.

Dejte si pozor: Jestli máte v domě velmi zastaralou otopnou soustavu, realizace se vám značně prodraží. Soustavu totiž musíte vyměnit, a to například pro 6 bytových jednotek vychází na opravdu vysokou sumu.

Dává fotovoltaika ve vašem bytovém domě smysl?

V tomto případě záleží, zda je vaše střecha dost velká na položení panelů. Podle plochy se navíc určuje výkon. Leckdy tedy může nastat situace, že se realizace zkrátka nevyplácí. Malá střecha totiž nesplní podmínky pro minimální výkon technologie. 


Mohlo by se vám hodit: Na instalaci fotovoltaiky do výkonu 50 kWp nepotřebujte stavební povolení. Tím odpadá část starostí a celý proces bude trvat kratší dobu. A co víc – maximální výkon 50 kWp je pro běžný chod bytového domu více než dostačující.

Jak to celé odprezentovat sousedům? A získat jejich hlasy…

Argumenty pro a proti máte. Kámen úrazu však spočívá v tom, že projekt musí projít přes nadpoloviční většinu vlastníků. 

Zde je třeba uvést, že není žádná ostuda, když prezentaci přenecháte odborníkům. Naši experti se například mohou účastnit vaší schůze a odprezentují zde hlavní technické i ekonomické výhody technologií. Tím si zajistíte, že na nic důležitého nezapomenete. Máme zkušenosti, kdy jsme smlouvu podepisovali již po prvním předložení nabídky na schůzi. Stejně tak se ale celý proces může vléct i rok.

Ukažte na schůzi nabídku šitou na míru 

Čísla vždy fungují. Výhodou je, že hrubou nabídku vám dokážeme zpracovat ještě před hlasováním na schůzi. Stačí nám poptávka ze strany vlastníka či předsedy. Hlavní technik spolu s obchodním zástupcem vyrazí na obhlídku vašeho domu, kde vyhodnotí:

 1. Zda je váš bytový dům na instalaci vůbec stavěný.
 2. Jaké benefity vám technologie přinese.
 3. Jestli plusy převažují nad mínusy. Na tom nám záleží ze všeho nejvíc – nikdy bychom neinstalovali něco, co přináší víc škod než užitku.

V rukou pak máte jasné argumenty, jak můžete situaci v bytovém domě zlepšit. My vám vždy s čímkoliv pomůžeme. Víme, že dohoda mezi vlastníky není nic jednoduchého. Za roky praxe v oboru však víme, co technologie reálně přinášejí. A rádi to budeme předávat dál. Stačí jediná poptávka a můžeme se do toho pustit. Tak se ozvěte