Současné omezení a snížení dotací na fotovoltaické systémy pro rodinné domy představuje pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) jedinečnou příležitost. Dotace pro bytové domy zůstávají nadále atraktivní, pokrývají až 50 % způsobilých výdajů a jsou vypláceny předem. Tím se investice může vrátit již za 5 až 8 let, což činí tuto možnost velmi výhodnou.
Realizace jakéhokoli projektu v bytovém domě bývá často odrazována představou náročných jednání mezi členy společenství vlastníků jednotek (SVJ) a složitostí organizace, která spočívá na bedrech předsedy. Je však důležité vědět, že ke schválení instalace fotovoltaického systému již není nutný 100% souhlas všech vlastníků – postačuje většina hlasů. Z praxe vyplývá, že reálná data a konkrétní čísla dokážou přesvědčit i skeptiky, překonat počáteční obavy a napomoci k dosažení shody.
Při rozhodování je třeba zvážit několik otázek: Jsme připraveni investovat do úsporných opatření a panuje mezi námi shoda? Preferujeme konkrétní řešení a proč? Jaké finanční prostředky jsme schopni investovat a z jakých zdrojů?
„Klíčové je postupovat krok za krokem od obecného rámce k detailům,“ říká Mikuláš Bindzar, technický ředitel společnosti ENADO, která se od roku 2022 zaměřuje na bytové domy.
Základem je maximální využití veškeré vyrobené energie uvnitř domu. Ideální je kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla v bytovém domě. Je důležité mít realistická očekávání, protože výkon fotovoltaických panelů je omezený a závisí na počasí, přičemž sluneční svit nelze ovlivnit. Nicméně kvalitní projekt a precizní technické řešení mohou výrazně ovlivnit způsob a místa využití vyrobené energie v domě, aby se minimalizovaly přetoky do sítě. Zároveň je důležité zajistit spravedlivé rozdělení, aby každá domácnost získala z investice to, co očekává.
Nejvýhodnějším modelem je fotovoltaika s bateriovým úložištěm v kombinaci s tepelným čerpadlem a chytrým řízením energie. Fotovoltaická elektrárna pro bytový dům dodává elektrickou energii tepelným čerpadlům, která zajišťují vytápění domu. Zbytek energie lze využít například pro provoz výtahů, osvětlení společných prostor a jednotlivých domácností. Přebytečná energie se ukládá do baterií pro pozdější použití, například k ohřevu teplé užitkové vody. Energie z baterií se čerpá ve večerních hodinách, což výrazně zvyšuje efektivitu celého systému.
Velikost střechy přímo ovlivňuje počet panelů, které lze umístit, a tím i výkon fotovoltaické elektrárny. To může být problém zejména u vysokých budov, kde ideální výkon fotovoltaiky nekoresponduje s omezeným prostorem střechy, nebo u složitých střech, které neumožňují efektivní rozmístění panelů. Řešením fotovoltaiky pro panelové domy může být umístění panelů na pozemky patřící k domu. Pokud má dům dostatečný prostor na střeše a ta je v dobrém stavu, není důvod váhat.
Investice do energetických opatření šetří náklady na provoz a zároveň zvyšují hodnotu nemovitosti. Bytové domy, které se rozhodnou pro tyto technologie, se stávají atraktivnějšími pro nájemce i potenciální kupce.
Fotovoltaické technologie a tepelná čerpadla pro panelové domy mají dlouhou životnost a jsou téměř bezúdržbové. Je však dobré mít zajištěný servis a případnou výměnu součástek. Kvalitní české technologie od firmy DZ Dražice, jako jsou fotovoltaické systémy, tepelná čerpadla NIBE a tradiční bojlery, nabízejí jistotu a klid i v případě problémů. Snadná a rychlá servisní podpora a náhradní díly přímo z Česka celkovou správu a údržbu zjednodušují.
Dotační programy jsou nyní výhodně nastaveny, což zajišťuje rychlou návratnost investice. Legislativa rovněž podporuje sdílení energie v bytových domech. Takové komplexní projekty dokáže ENADO navrhovat, realizovat a dlouhodobě spravovat. Kromě bytových domů firma instaluje solární systémy a tepelná čerpadla pro rodinné domy, komerční budovy, průmyslové areály a obce. V loňském roce ENADO nainstalovalo 5 MWh výkonu fotovoltaických elektráren, což by pokrylo roční spotřebu asi 1 500 běžných domácností.
I přes závislost na slunečním svitu může bytový dům díky bateriím a vhodně zvolenému technickému řešení dosáhnout až 50 % energetické soběstačnosti, což znamená, že si pro svůj běžný provoz vyrobí polovinu potřebné energie.
„Je však nutné vždy volit to nejlepší řešení pro každý dům a jeho obyvatele, což vyžaduje technickou obhlídku a průzkum na místě se zahrnutím očekávání vlastníků. Pouze tak lze nastavit priority pro tok a spotřebu vyrobené energie, které budou ekonomicky smysluplné,“ zdůrazňuje Mikuláš Bindzar z ENADO.